Reklamlar

Adana’da görmeniz gereken 13 tarihi Kale Bölüm 1

Adana ili tarih boyunca birçok medeniyete sahiplik yapan tarihi illerimizden biridir. Adana’da yaklaşık 13 tarihi kale bulunmaktadır.Sizlere bu kaleler hakkında hem bilgi vereceğiz hemde Adana ilimizin tarihi hakkında biraz da reklam yapacağız.

işte Çukurovanın bereketli topraklarında inşaa edilen o 13 kale
1.Adana Kalesi

Adana Kalesi, Adana’nın Tepebağ ve Kayalıbağ mahallerinde, Seyhan Irmağının ve Taşköprünün batı bitişiğindeki höyüğün üzerinde bulunmaktadır. 781 yılında Abbasi Halifesi Mehdi ile oğlu Halife Harun-ür Reşid (764-809) kale inşaatını bitirmiştir. 1836 yılında Adana’yı ele geçirmeye çalışan Osmanlı döneminde Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa, kaleyi yıktırmıştır. Geçmişten günümüze kalan ise kule ile sur yıkıntıları gelebilmiştir.

“Kalekapısı” ve “Tarsuskapısı” olmak üzere iki parça duvar enkazı bulunmaktadır. Kale hakkında bilgiler İngiliz seyyahı Kinneir’in notlarında bulunmaktadır. 1813 – 1814’te Adana’yı ziyaret ettiği zaman Adana kalesi hakkında seyhan kenarında olduğunu ve taştan yapılmış duvarları ile çeyrek mil kadar uzunluğu olduğunu söylemektedir.
Adana Kalesi’den kalan sur parçalarından biri
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Adalet ve Hukuk