Reklamlar

Adana'nın Mahallelerinin İsmi Nereden Geliyor ?

Mahfesığmaz:
Bu ismin elbette bir kaynağı ve hikayesi var.

Bu mahallenin bulunduğu bölge eskiden sık aralıklarla ekilmiş olan bağ ve zeytinlikler ile dolu imiş.
(Hatta Ben 1971 yılında Amcam ile birlikte Kasım Gülek köprüsü üzerinden o dönemde bir kaç bağ evi dışında hiç bir yerleşim olmayan bu bölgeyi uzaklardan izlediğimizi hatırlıyorum . . )

Çok eski tarihlerde ulaşımın develer ile sağlandığı dönemlerden kalma bu isim . .
"Mahfe" develerin sırtına konulan ve insanların taşıma esnasında oturdukları ,kenarlarında çeşitli süslü çıkıntılar bulunan edevata denirmiş.
Bu sık bağların ve ağaçlık alanların arasından geçen patika yollar o denli dar imiş ve bitki ve ağaçlar tarafından daha da daraltılırmış ki, buraya geçen develerin "mahfe"si sığmaz imiş . .
O dönemlerde bazen yolunu kestirme olarak kısaltmak için alternatif yollar arayan kervanlar bu sebepten ötürü oradan geçmezmiş . .

O mevki işte o zamandan beri "Mahfesığmaz" olarak adlandırılmış ve daha sonra burada oluşturulan yerleşime de bu ad verilmiştir.
Yurt Mahallesi" 27 Mayıs 1960 ihtilali sonrasında (Bugün Seyhan İlçesi-Yeşilyurt mahallesi sınırları dahilinde kalan bölgede kurulan) "Yurt yapı kooperatifinden" almaktadır . .

"Kanalköprü" semti olarak bilinen bölge ise adını Bugün Mücahitler Caddesinden çıkışta su kanalının üzerinde (Kıyboyu Cd )bulunan eski köprüden almaktadır . .

Yurt mahallesi çok büyüktü ikiye böldüler birisi Yurt olarak kaldı diğeri de Yeşilyurt oldu.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Adana'da Üç Otomobil Alev alev yandı